• Sportovní haly, Litomyšl

    Sportovní haly, Litomyšl

    1 /
  • Sportovní haly, Litomyšl

    Sportovní haly, Litomyšl

    1 /
  • Sportovní haly, Litomyšl

    Sportovní haly, Litomyšl

    1 /
  • Sportovní haly, Litomyšl

    Sportovní haly, Litomyšl

    1 /
  • Sportovní haly, Litomyšl

    Sportovní haly, Litomyšl

    1 /

Sportovní haly, Litomyšl

Sportovní areál Líbánky, U plovárny 1130, Litomyšl
1998 – 2001

spoluautor: Petr Hrůša
výtvarné dílo: mural interiér i exteriér / akad. malíř Petr Kvíčala
investor: SPORT s.r.o.
foto: Filip Šlapal

Tenisová hala
Stavba je situována v městském sportovním areálu na zlomu jižního břehu údolí Líbánky podélnou osou ve směru východ–západ. Svou severní fasádou obrácenou k již existujícímu areálu tenisových kurtů tvoří spojnici mezi řadou topolů na západě a hranou lesa na východě. Je postavena na „palouku“, výřezu v okraji lesa, na místě kynologického cvičiště.
Tenisová hala tvoři první etapu. Ve druhé etapě byla postavena bowlingová hala situovaná kolmo k ní v půdorysné formě obráceného L se společnou stavební čárou západní fasády.
Východní část objektu délky cca 40 m je jednopodlažní, halová a je zde umístěn krytý tenisový kurt. Konstrukce je ocelová s příčnými rámy, v podlažní části je ocelová konstrukce postavena na přízemní stavbu z porothermových tvárnic. Obvodový plášť je montovaný, sendvičový s větranou mezerou. Vnější plášť tvoří cementotřískové desky Cetris. Horizontální spáry jsou kryty dubovými latěmi, předstupujícími před líc fasády. Vnitřní plášť tvoří dřevoštěpkové desky OSB. Vyjma bytu správce není na stavbě použit sádrokarton. Pásová okna, v restauraci posuvná, jsou hliníková, stejně jako kastly vstupů. Jednotlivá okna kluboven a bytu jsou dubová z europrofilů. Sedlová střecha s větranou vzduchovou mezerou je kryta vlnitými vláknocementovými tvarovkami.
Akustika kurtu i občerstvení je řešena speciálními dřevěnými, resp. akulitovými panely. Podlahy jsou z přírodního linolea. Truhlářské výrobky jsou ze světlého dubu. Vstupní hala v přízemí je vymalována Petrem Kvíčalou.

Bowlingová hala
Stavba je adicí k tenisové a squashové hale. O rozšíření původní stavby investor od počátku uvažoval, konkrétní funkce však nebyla zřejmá a byla určena až po uvedení první haly do provozu. Až tehdy také vznikal projekt. „Tunel“ bowlingových drah se zařezává do svahu klesajícího k jihu. Dřevo – jako materiál typický pro periferii maloměsta i materiál, jenž je synonymem pro rekreaci – je zde užito v dřevoštěpkových panelech fasád, které stejný formát sjednocuje s fasádou první haly. Její princip je zde obrácen. Zatímco tenisová hala má zdrženlivou, šedou fasádu, splývající s hranou lesa severního svahu údolí Líbánky, a kontrastní zlatistý dřevěný interiér, bowlingová hala má zlatavý dřevěný plášť, kdežto vnitřní plochy tunelu bowlingových drah jsou šedé (heraklit na stěnách a trapézový plech na stropě, šedé ocelové rámy nosné konstrukce). Pouze část pro publikum je obložena světlým dubem včetně akustických podhledů stropu. Prostor pro publikum je také velkými skleněnými stěnami propojen s okolním lesoparkem, zatímco nová hala je prosklenou chodbou propojena se starou, kde má část servisního zázemí (včetně baru). Vstup je obrácen směrem k příjezdu automobilů a je signalizován velkým muralem Petra Kvíčaly.